A Bartók Béla Emlékház bővítése és felújítása:
Budapesten, a II. kerületben, a Csalán út 29.sz. alatt található Bartók Béla utolsó és egyben számára leghosszabb ideig otthont adó budapesti lakhelye. E ház ad otthont az 1981-ben, Bartók születésének 100. évfordulóján megnyitott Bartók Béla Emlékháznak. Bartók két fiának, ifjabb Bartók Bélának és Bartók Péternek már akkor az volt az elképzelése, hogy a világ sok más neves emberének emlékhelyéhez hasonlóan itt is a Bartók idejében meglévő állapotnak megfelelően rendezhetik majd be a házat, és így az teljes egészében visszaadhatja az akkori hangulatot. Ehhez minden lehetőség adott volt akkor, a ház nagyjából ugyanúgy állt, nagyobb átalakításokat nem végeztek rajta, és a berendezés tárgyai, Bartók eredetileg itt lévő bútorai is megvoltak a család tulajdonában.
Azonban az állam által kialakított emlékház nagyon messze került ettől az elképzeléstől 1981-ben. Az eredeti belső elrendezést szinte teljesen megváltoztatva, az első szinten egy kis koncerttermet alakítottak ki, a bejáratot áthelyezték az alagsorba, az eredeti lépcsőházat megszüntették és a házhoz egy annak stílusától nagyon elütő külső lépcsőházat toldottak hozzá. A főbejárat homlokzati részét is egy nagy üveg toldalék és egy alig megtalálható bejárati ajtó torzította mássá, mint az hajdan, az 1930-as épületen volt. A belső átalakítás a felső szintet sem kímélte, igaz itt három szoba építészeti elrendezése nagyjából megmaradt, de az ajtók ezeken is máshova kerültek. Ebből a három szobából az egyik, tehát az egész háromszintes épületből mindössze egy szoba, amely ma az eredetihez közeli elrendezéssel és az eredeti bútorokkal van berendezve, ez Bartók dolgozószobája. Az Emlékház az 1981-es átadás óta több szervezet felügyelete alatt is volt, jelenleg önálló múzeumként, a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában és üzemeltetésében van. Az eltelt 25 évben szinte semmilyen felújítás nem történt, az ide érkező látogató elhanyagolt, elhasznált, lerobbant intézménnyel találkozhat, melyet az elmúlt időben többen szóvá is tettek nekem.
1997-ben merült fel bennem Bartók Béla jogutódjaként, és így a hagyaték ápolójaként, hogy egyrészt a ház általános állapotát fel kellene javítani, másrészt lehetőséget kellene találni arra, hogy minél többet be tudjunk mutatni az eredeti állapotból, vagy legalább annak hangulatából. Ezeket a célokat szolgálja az az átalakítási és bővítési munka, melyet 7 évi egyeztetés után a Fővárosi Önkormányzattal kötött megállapodás alapján, 2005. március 29-én elkezdhetek kiviteleztetni, és melynek végeredményeképpen 2006. március 25-én, Bartók Béla születésének 125. évfordulóján, a megújult, és egy padlástéri kiállítótérrel bővült Bartók Emlékházat átadhatunk majd a kedves látogató közönségnek.
A Bartók Emlékház a felújítás első fél évében teljesen zárva lesz, ekkor végeztetem el a „nagy felfordulással” járó munkákat. 2005. szeptember 26-án, Bartók halálának 60. évfordulóján, megnyitjuk a ház alsó két szintjét, így koncerteket már újra lehet majd rendezni és egy rövidfilmen a kiállítás anyaga látható lesz addig is, amíg a március 25-i teljes átadás ideje el nem jön.
Az ekkor megnyíló új kiállítás az eddigi egy eredeti bútorzattal berendezett szoba helyett három eredet-közeli állapotba visszaállított kiállítási szobából és a padlástérben kialakított kiállítótérből áll majd. Bartóknak eddig ki nem állított bútorai és használati tárgyai lesznek majd láthatók itt, reményeim szerint minél többet visszaadva az akkori miliő valóságából.
Az átalakítás építész tervezői: Vincze László
Varga Csaba
Belsőépítész Virághalmy Ágnes
Kivitelező Paczolay Kft.
Az eredeti bútorokat restaurálja: Kozák István
Kosaras György
Bartók zongoráját restaurálja: Lendvai Tamás
A beruházást lebonyolítja: VáVi Kft.
A beruházó-adományozó: Vásárhelyi Gábor
Beruházás kezdete: 2005. március 29.
Részleges átadás: 2005. szeptember 26.
Teljes átadás: 2006. március 25.